- - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - -

Artykuły

Gregoire Maret Quartet

22.05 | piątek : CKiS-DK OSKARD

Gregoire Maret to wirtuoz, który ujawnia niezwykłe możliwości niecodziennego dla jazzu instrumentu, jakim jest harmonijka ustna. Obecnie uważany jest za najlepszego harmonijkarza na świecie – wypracował swoje własne brzmienie, a uniwersalny styl pozwala mu doskonale odnajdywać się w różnych gatunkach muzycznych – zapraszany był do współpracy m.in. przez Youssn’Doura, George`a Bensona, czy Cassandrę Wilson.


Jak sam mówi: „jest to instrument, który każdy ma w domu, ale niewielu potrafi na nim grać. Ma reputację zabawki – ot, nic wielkiego, szczególnego. Jest paru dobrych harmonistów bluesowych czy country, rzadziej jazzowych. Ludzie nie mają świadomości, co można zrobić z tym instrumentem. Słyszą, jak gram i mówią, że nie mieli pojęcia, że tak w ogóle można. Otóż można, to instrument o tak bogatej barwie jak każdy inny”

„(...) gdziekolwiek stanie, kiedykolwiek zbliży harmonijkę do ust, całe pomieszczenie i wszyscy, którzy się w nim znajdują, ze słodką, ale potężną intensywnością wznoszą się na inny poziom”. Cassandra Wilson

„Jego gra ma w sobie niezwykle komunikatywnego ducha, co jest rzadkie, ale i esencjonalne dla jazzu.” Pat Metheny

„Jeśli chodzi o harmonijkę, nie ma w tej chwili nikogo, kto zbliżałby się do jego poziomu – zresztą zostawia w tyle również muzyków grających na innych instrumentach.” Herbie HancockGregoire Maret: harmonijka ustna (bio)
Jon Cowherd: fortepian rhodes keyboards (bio)
Kendrick Scott: perkusja (bio)
Robert Kubiszyn: kontrabas gitara basowa (bio)

 

 https://www.youtube.com/watch?v=STpeC6URUYg